Hudobný piknik predstaví staré krváky aj milostné pletky v novom šate

Verzia pre tlačTrojka Zuzany Homolovej predstaví ľudové balady a spievané príbehy v netradičnom spracovaní. Zuzana Homolová (Krvavá Zu), Samo Smetana (láskavý porotca zo Zem spieva) a Miloš Železňák (gitarový mág) ich zahrajú vo veľmi modernej podobe.

Zuzana Homolová patrí už dávno k legendárnym menám pomyselnej folkovej alebo ešte výstižnejšie pesničkárskej Siene slávy. Už viac ako 40 rokov pripravuje poslucháčom nielen osvedčené kúsky, ale aj osviežujúce prekvapenia. Jej obrovskou láskou sú staré ľudové balady a spievané príbehy, ktoré hľadá v archívoch a citlivo oprašuje.

Rovnako zanietených partnerov si našla vo svojich dvoch spoluhráčoch, excelentných hudobníkoch: huslistovi Samovi Smetanovi a gitaristovi Milošovi Železňákovi. Obaja majú nazbierané obrovské množstvo muzikantských skúseností a majú mnohé vlastné hudobné projekty.

Samo Smetana je známym znalcom autentického folklóru na Slovensku, je však hlavne aktívnym muzikantom. Jeho najznámejším projektom, nielen v rámci Slovenska ale aj Európy, je kapela Banda, v ktorej hrá na husle i mandolínu a spieva. Práve s ňou bude tento rok v októbri reprezentovať Slovensko na najväčšom svetovom veľtrhu world music WOMEX.

Miloš Železňák je excelentný gitarista, venuje sa jazzu, blues aj rocku. Okrem gitary aj spieva a hráva aj na banjo, mandolínu a perkusie, ale aj na exotickejšie nástroje, ako sú buzuki, ruan či pipa.

Vo svojom spoločnom projekte nazvanom Trojka Zuzany Homolovej siahajú do starých archívov a ukazujú nám, že život v minulosti nebol o nič menej pestrý, ako je ten dnešný. V ich hudbe ožívajú krvavé drámy, úklady, nešťastné lásky i veselé príhody a milostné pletky aj na miestach, kde by sme ich nečakali. 

Vypočujte si ich skladbu Stala Andulka

Prečítajte si rozhovory s členmi Trojky, ktorí sú mimoriadne zaujímavými osobnosťami so zaujímavými názormi, špecifickým zmyslom pre humor a milými neresťami:
Zuzana Homolová: https://www.tyzden.sk/casopis/16544/zuzana-homolova-cas-sa-krati-a-ja-ne...
Samo Smetana: https://www.tyzden.sk/casopis/17055/samo-smetana-dolezite-je-neminut-kotu