Čachtický hrad


Verzia pre tlač
Obec Čachtice, ale najmä Čachtický hrad smutne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová svojou krutosťou. Podľa legendy sa kúpala v krvi mladých dievčat aby dosiahla dlhotrvajúcu mladosť a krásu. Príbeh o čachtickej panej inšpiroval aj umelcov, najznámejšími sú určite kniha Joža Nižňanského Čachtická pani, kreslený film Viktora Kubalu či veľkofilm Juraja Jakubiska Báthory.

Pôvodne gotický hrad patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov chrániacich západné hranice Uhorska. Vznikol v prvej polovici 13. storočia. V 15. storočí  bol rozširovaný a počas stavovských povstaní Čachtický hrad v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je malebnou zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný výhľad.

K hradu sa dostanete autom až po lúku pod hradom, pešo z Čachtíc (autobusová zastávka) po žltej značke asi 45 minút, pešo z obce Višňové (železničná stanica) po zelenej strmým stúpaním asi 45 min.

Okrem hradu sa v obci Čachtice nachádza aj gotický kostol z konca 14. storočia, gotická kaplnka zo 14. storočia,  renesančná kúria zo začiatku 17. storočia a renesančný Draškovičovský kaštieľ z roku 1668, v ktorom je zriadené múzeum.

Približne 300 m od kostola v Čachticiach sa nachádza tajomné Čachtické podzemie. Pôvodné vínne pivnice v dávnych dobách obyvatelia prebudovali na úkryt pred tureckými vojskami. Vďaka systému vetrania a uskladneniu potravín bol v podzemí možný i dlhodobejší pobyt. Bližšie informácie nájdete na stránke.

Aktuálne otváracie hodiny a vstupné na hrad nájdete na stránke.
 
Kontakt:
Čachtický hrad
Tel: 0903 715 406
E-mail: hrad@cachtice.sk

Otváracie hodiny: 

Galéria: 
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.
Čachtický hrad.


Adresa

Čachtický hrad Čachtice
Slovensko
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.