Hrad Tematín


Verzia pre tlač
Hrad Tematín sa prvý raz spomína v roku 1270, je však staršieho pôvodu. Postavili ho pravdepodobne už v prvej polovici 13. storočia ako strážny hrad pohraničných priesmykov pravdepodobne po Mongolskom vpáde v roku 1242. 
Postavili ho na mieste staršieho hradiska, o ktorého slovanskom pôvode by mohol napovedať rozbor názvu zloženého pravdepodobne zo slov "temä", označujúceho temeno, a staroslovanského slova pre ohradené miesta "týn". Niektorí maďarskí historici odvodzujú pôvod mena od slova "temetö" - cintorín, avšak v zápisoch z poslednej tretiny 13. storočia je zachytený názov Temetyn.
Zrúcaniny hradu ležia na západnom úpätí Považského Inovca v chotári obce Hrádok, juhovýchodne od Nového Mesta nad Váhom. Hrad už od svojho vzniku plnil signalizČachticeačnú a strážnu funkciu a spolu s Trenčianskym, Beckovským a Čachtickým hradom bol súčasťou ochrany severozápadných priesmykov Uhorska. Chránil aj dôležitý brod cez Váh, spomínaný v listine z roku 1453.

Stredoveký hrad Tematín tvorila štvorboká veža a palác, obklopené hradným múrom, cez ktorý viedol gotický portál do nádvoria. V druhej polovici 16. storočia bolo zosilnené opevnenie. Posledné úpravy hradu pochádzajú zo 17. storočia. kedy zabezpečili ďalšie obytné časti v hornom hrade. Počas Rákocziho povstania (1704 – 1708) bol hrad vážne poškodený a od tedy je v ruinách.
Zachovali sa obvodové murivá a konštrukcie, na nárožiach spevnené kamennou bosážou. Ojedinele sa zachovali aj architektonické detaily, ako vstupná padacia brána do horného hradu, kamenná konzola na hlavnej veži, koruny murív a zvyšky atiky. Napriek určitému  riziku pri strmom výstupe k rozpadajúcim sa múrom je vyhliadka z hradu populárnym cieľom turistov.

Prístup na hrad je možný viacerými spôsobmi:
  • Z rekreačného strediska Bezovec (sem autobusom, zast. Nová  Lehota-Bezovec) po 1 a 1/2 h. Asfaltovou cestou k rekreačnému zariadeniu Chirana, od ktorého vedie turistický chodník prevažne lesom a ďalej po hrebeni k zrúcanine.
  • Z obce Lúka (sem autobusom) po 2 a 1/4 h. Lúčanskou dolinou a potom lesnou cestou.
  • Z obce Hrádok (sem autobusom) po 2 1/2 h. Asfaltovou cestou Hrádockou dolinou, neskôr odbočka vpravo do kopca.
  • Z obce Hrádok sa na hrad dostanete aj po neznačkovanej ceste, vhodnej pre horské bicykle. V dedine cez potok vpravo popri domoch, poza kopec Chlm, cesta míňa po ľavej strane chatky a stúpa dolinou. Ku koncu serpentíny je odbočka vpravo až pod hrad.
Galéria: 
Tematín
Tematín
Tematín


Adresa

Tematín, Hrádok
Slovensko
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.