Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice

Prechádzka po promenáde v centre mesta až do krásneho parku s čerstvo upečenou oblátkou v ruke vás dostane do pravej kúpeľnej nálady. História kúpeľníctva sa v Trenčianskych Tepliciach píše od roku 1247 a dodnes sú najväčším „ťahákom“ tejto lokality tunajšie liečivé pramene.

Máte bolesti v kolenách alebo trpí vaša chrbtica? Vyskúšajte silu teplickej prírodnej termálnej vody. Vyviera zo šiestich prameňov, ktorých teplota sa pohybuje medzi 38,4 – 40 °C. Vodu z nich nie je potrebné nijako upravovať a používa sa priamo na liečebné procedúry. Kúpeľné bazény (okrem bazéna Grand) sú postavené nad teplými prameňmi, takže voda tečie rovno do nich. Je unikátna svojim zložením – obsahuje sírovodík, ktorý má preukázateľné analgetické účinky. Jeho mierny zápach pripomínajúci pokazené vajíčka určite prežijete, ide predsa o vaše zdravie. Ak prekonáte prvotné obavy či predsudky, termálnu vodu môžete dokonca ochutnať na námestí z pitného prameňa.

Kúpeľ Hammam. Foto: Kúpele Trenčianske Teplice

To, že teplá sírna voda pozitívne pôsobí na ľudský organizmus, vedeli už v 19. a začiatkom 20. storočia, kedy boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. Bohatá šľachta si vtedy užívala prepychový vaňový kúpeľ Hammam v kúpeľnom dome Sina. Vŕta vám v hlave prečo sa v strede slovenského mesta nachádza stavba postavená v maurskom štýle, ktorá sa interiérom podobá tým z rozprávky Tisíc a jedna noc? Odpoveď je jednoduchá. Ide o kópiu letného sídla egyptského miestokráľa Izmaila, ktoré učarovalo Ifigénii de Castries d´Harcourt, vtedajšej majiteľke kúpeľov. A viete ako to dopadne, keď si niečo zaumieni žena. So súhlasom Izmaila si nechala zhotoviť napodobeninu tejto stavby v Trenčianskych Tepliciach. Vďaka jej rozmaru dnes môžete po horúcom pobyte v bazéne Sina odpočívať pod klenbami orientu.

Mestečko v lone Strážovských vrchov je plné ďalších historických budov, jednou z nich je kostol sv. Štefana zo začiatku 20. storočia s dreveným vyrezávaným stropom. Kultúrny život sa od roku 1892 sústredil do priestorov Kúpeľnej dvorany, nazývanej aj Kursalon. Jeho niekdajšiu slávu sa snažia opäť prinavrátiť, v súčasnosti prebieha rekonštrukcia interiéru aj jeho okolia. Okrem toho môžete na každom kroku obdivovať štýlovo upravené vily, kúpeľné domy a hotely, ktoré dotvárajú rekreačný charakter mesta.

Počas návštevy Trenčianskych Teplíc strávte aspoň zopár chvíľ v kúpeľnom parku založenom v roku 1873. Jeho ozdobou je Labutie jazero s malým ostrovčekom uprostred. Pochádza ešte z čias Rakúsko-Uhorska a pôvodne bolo určené na kúpanie. Z kúpeľného parku si môžete urobiť nenáročnú prechádzku náučným chodníkom na vrch Klepáč. Cestou uvidíte aj malú Jánošíkovú jaskyňu. Trasa sa začína na začiatku kúpeľného parku a je značená červenou farbou.

VZDIALENOSŤ Z TRENČÍNA: 14 km

PRÍSTUP: Z Trenčína do Trenčianskej Teplej, kde treba za železničným priecestím odbočiť vpravo na Trenčianske Teplice.

GPS: 48°54’34.4″ N, 18°10’05.5″ E

WEB: www.visit-teplice.com

GALÉRIA

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!