Múzeum praveku v Bojniciach


Verzia pre tlač
Múzeum praveku Slovenska sa nachádza v Hornonitrianskej kotline priamo v srdci mesta Bojnice.
 
Bojnice sú považované za klenot pravekých dejín, najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na území Slovenska. Múzeum praveku, ktoré sa nachádza na pôvodnom mieste, ktoré v praveku neandertálci osídlili - areál travertínovej Prepoštskej jaskyne, približuje zaujímavou formou ich život: aké kamenné nástroje si dokázali vyrobiť, čo jedli, aké lovili zvieratá, čo si obliekali, ako si delili v pravekej tlupe prácu, aby prežili...

Archeológovia považujú Bojnice za najbohatšie nálezisko slovenských dejín paleolitu. Objavených tu bolo množstvo štiepaných kamenných nástrojov (napr. nože na porcovanie ulovených zvierat, driapadlá na zdieranie loja pri opracúvaní koží, oškrabovače, sekáče, hroty oštepov). Nálezy zvieracích kostí sú zastúpené pravekými kosťami mamuta, nosorožca, jaskynného leva, jeleňa, prakoňa, zubra, srnca, ako aj ďalších cicavcov a vtákov.

Každý rok pripravuje Múzeum praveku pre milovníkov dávnej histórie zaujímavý program (veľkonočné tvorivé dielne pre deti, nočné prehliadky za svetla horiacich fakieľ, vzdelávací program pre školy s atraktívnou súťažou a ďalšie).
Všetky informácie o múzeu nájdete na www.muzeumpraveku.sk.
 
Kontakt:
Múzeum praveku Slovenska
Tel: +421 (0)911 878 717
Email: muzeumpraveku@muzeumpraveku.sk
Galéria: 
Múzeum praveku v Bojniciach
Múzeum praveku v Bojniciach
Múzeum praveku v Bojniciach
Múzeum praveku v Bojniciach
Múzeum praveku v Bojniciach
Múzeum praveku v Bojniciach


Adresa

Múzeum praveku, Prepoštská jaskyňa
ul. Rybníčky
Bojnice
Slovensko
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.