Jozef Syrový: Kovové inšpirácie


Verzia pre tlač
Dátum podujatia:
6.4.2018 - 5.5.2018
Príďte si pozrieť výstavu Jozefa Syrového - Kovové inšpirácie. Nainštalovaná je v Mestskej veži, kde si ju môžete pozrieť od 6. apríla do 7. mája 2018. Slávnostná vernisáž sa uskutoční 12. apríla o 17.00.

Jozef Syrový sa narodil v roku 1943. Z vyučeného nástrojára sa stal majster tepaného reliéfu a majster pretvárania kovových artefaktov do pôsobivých kompozícií, figúr a drobných plastík. K jeho najnovším výtvarným prostriedkom patria reťaze z bicykla, skrutky, šrauby, klince, staré kosáky, vodovodné kohútiky, nábojnice a iný kovový odpad. Racionálnym výberom týchto prvkov a hľadaním rovnováhy medzi formou a obsahom dosahuje vysokú kvalitu svojej výtvarnej tvorby.

Jozef Syrový je výtvarník u ktorého sa spojila remeselná zručnosť nástrojára s citom pre materiál, s hravosťou a radosťou z objavovania netušených súvislostí. Zo starých zdanlivo nepotrebných vecí vznikajú väčšinou kovové plastiky – podivné bytosti alebo celý plechový zverinec – šijací stroj sa  v kombinácii so zbierkou ozubených kolečiek sa mení na páva či mačku, reťaze z bicyklov dávajú vzniknúť kŕdľu vtákov alebo rýb, zo starých plechových čajníkov sú sloni alebo parník zo starej žehličky. Fotograf Jan Tluka nazval Syrového plastiky Poéziou a radosťou zakliatou do kovu.
(Jozef Švikruha)

Adresa

Centrum seniorov
Osvienčimská 3
Trenčín
Slovensko
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.