Zamykanie nočnej oblohy 2017


Verzia pre tlač
Dátum podujatia:
21.10.2017 - 17:00 - 22.10.2017 - 17:00 (skončil)
Pozývame vás na Zamykanie nočnej oblohy, ktoré sa uskutoční v sedle Kykula v katastri obce   Chocholná-Velčice, v blízkosti starej školy na štátnej hranici. Pozoruje sa iba v prípade pekného počasia a priaznivej predpovede! Pozorovanie sa koná v rámci medzinárodného programu International Meteor Organization.

Programom je spoznávanie nočnej oblohy, pozorovanie atronomickým ďalekohľadom a možnosť sledovať meteorické roje Orionidy, Tauridy a epsilon Geminidy (pre tento druh pozorovania je potrebné si priniesť spacák).

Prineste si so sebou spacák, karimatku, baterku, hodinky, niečo na opekanie, platný občiansky preukaz. Hudobný nástroj je vítaný. Dobrá nálada je nutná. Každý, kto chce stráviť večer v lone prírody (prípadne po pozorovaní odísť) pod  širákom (prípadne je možne si vziať stan) a zúčastniť sa úchvatného prírodného divadla je vítaný. Zraz je o 16:00 hod. pri penzióne Stará Škola na Kykule. Organizátor si vyhradzuje právo použiť získané údaje pre vedecké účely.

Termín konania expedície: 21. – 22. októbra 2017        

Doprava na miesto expedície:
Autom s účastníkmi expedície (treba sa vopred ohlásiť na doleuvedené telefónne čísla. Všetci záujemcovia sa ohlásia dopredu, ak aj prídu individuálne).

Do sedla Kykula: autobusovou linkou Trenčín – Chocholná-Velčice, Kykula na zastávke Chocholná-Velčice,,rázc. vystúpiť. Odtiaľ doprava po ceste po cca 4 km okolo starej školy ku štátnej hranici z ČR. Po slovenskej strane (ísť vľavo) štátnej hranice cca 500 m na miesto pozorovania.

Alebo:
Autobusovou linkou Trenčín – Drietoma na zastávku Drietoma, kotlina na štátnej hranici. Odtiaľ po ceste 1/50 na odbočku na obec Vyškovec. Prejsť cez obec Vyškovec po asfaltovej ceste na slovenskú stranu. Na hranici odbočiť doprava. Po cca 500 metroch prejsť na slovenskú stranu štátnej hranice. Týmito cestami je možné ísť aj autom.
GPS súradnice miesta pozorovania N+48° 55' 27.49", E+17° 51' 37.40"

Ak máte záujem o ďalšie informácie, obráťte sa na mailovú adresu hvezdaren@tnuni.sk alebo na telefónne číslo 0904 469 389.

Viac informácii o medzinárodnom projekte International Meteor Organization nájdete na www.imo.net. Informácie o pozorovaných meteorických rojoch sú na www.imo.net, www.meteorshowersonline.com a sk.wikipedia.org.Adresa

sedlo Kykula Chocholná-Velčice
Slovensko
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.