Lesopark Brezina

Verzia pre tlač
Príjemná prechádzka sa ponúka v lesoparku Brezina, kam sa dá dostať priamo  z centra mesta.

Lesopark Brezina sa nachádza na juhozápadnom výbežku Strážovských vrchov, ktorý zasahuje  až do Trenčína. Historický vývoj tejto lokality je spojený s vývojom Trenčianskeho hradu z najstaršieho obdobia trenčianskeho panstva. Časť dnešného lesoparku Brezina bola ešte v 19. storočí holým kopcom. Pásli sa na ňom kozy, preto sa najvyšší bod masívu dodnes nazýva Kozí vrch. Trenčiansky archivár, objaviteľ Rímskeho nápisu na hradnej skale, katolícky farár Ľudovít Bonaventúra Stárek (1803– 863) koncom 19. storočia začal územie systematicky zalesňovať. Prvými stromami, ktoré sa tu konečne uchytili, boli brezy, odtiaľ bol odvodený i názov Brezina. brezina

Lesopark má dnes rozlohu 212,68 ha. Drevinovú skladbu tvoria buk, hrab, javor, brest, smrek, borovica a smrekovec. Lesný komplex v tesnej blízkosti centra mesta je vzácnosťou najmä tým, že poskytuje obyvateľom mesta ideálne podmienky na psychickú a fyzickú relaxáciu.

Park je vhodný pre pešie prechádzky, beh a aj pre jazdu na horských bicykloch. V zime je možné sa v parku sánkovať a bežecky lyžovať. Park nemá promenádny charakter a pre pohyb v ňom sa odporúča dať si skôr bežnejšie, resp. športovejšie oblečenie. Pri snehovej pokrývke sa odhŕňa iba asfaltová cesta k Hotelu Brezina, a prístupová cesta k vodárni. Lesopark je ideálnym terénom pre pohyb na horskom bicykli. Lesné cesty s rôznym stúpaním, povrchom a dĺžkou možno využívať na vytrvalostnú jazdu alebo aj na kratšie zjazdy. Lesopark Brezina je východiskom pre trasy smerujúce do obce Soblahov, do Kubrej, Kubrice a následne aj do ďalších smerov v Strážovských vrchoch. Beh na lyžiach je možný iba v sezónach s dostatkom snehu. Začiatok bežeckej trate je posadený zväčša hlbšie v lesoparku, pretože terén na okraji je pre pohyb na bežkách príliš prudký. Bežkami sa dá podobne ako bicyklom dostať z Breziny do Soblahova, Kubrej, Kubrice a ďalej do Strážovských vrchov.

Náučný chodník - Vznik a vývoj lesa

Bol dokončený na jar v roku 1989. Bol inovovaný v rokoch 1999 – 2000 a pretvorený do súčasnej podoby. Jeho dĺžka je 1500 m, od vodojemu ponad Dušovou dolinou až po hromadné hroby (memento). Prevýšenie je 50 m. Na 12 informačných tabuliach sú návštevníkom poskytnuté informácie o všetkom, čo sa týka lesoparku. Prístup k náučnému chodníku je možný zo sídliska Juh alebo od Hotela Brezina.

Náučný chodník – Sever

Meria 1410 m. 7 stanovíšť ponúka krátky exkurz do dávnej i nedávnej histórie Breziny a oboznámenie sa s druhmi pôdy a menami rastlín, ktoré v lesoparku rastú. Prevýšenie je 43 m.

Kyslíková dráha

5 km okruh vytvorený spojením rôznych úsekov lesných ciest s prevýšením 100 m. Slúži pre rekreačných i výkonnostných športovcov na beh i na rôzne pohybové cvičenia. Pozdĺž dráhy boli v pravidelných intervaloch rozložené cvičiská z ktorých každé slúžilo na iný druh úkonu - napríklad šplhanie, dvíhanie sa bradlách, skákanie z pňa na peň a pod. Ich cieľom bolo dať možnosť cvičencovi na istý čas prerušiť beh a nahradiť ho iným druhom pohybovej aktivity. Trať je aj dnes často využívaná.
 
Na kopci z južnej strany Trenčianskeho hradu sa rozprestiera sad s vyššou hustotou altánkov a ohnísk - Čerešňový sad. Kedysi bol porastený takmer výhradne čerešňovými a višňovými stromami, dnes sú pomedzi pôvodné stromy zamiešané aj brezy alebo iné stromy. Z čerešňového sadu vedú schody priamo k Pamätníku umučených, a chodník pokračuje ďalej smer Hotel Brezina, Zábranie, Dušová dolina, dynamitka, ponad sídlisko Juh.
 
brezina
Okrem športu si môžte dopriať oddych a občerstvenie v Hoteli Brezina, ku ktorému je vybudovaná asfaltová cesta od Štefánikovej ulice. Pri hoteli sa nachádza detské ihrisko. Aby esteticky zapadlo do okolitého lesného porastu, tak sa ako dominantný konštrukčný materiál použilo drevo. Drevo tvorí žľab pre šmykľavky, základ pre imitáciu vláčika, preliezky, niekoľko posedení, altánkov, drevených hríbikov, ohradu pre pieskovisko a pod. Vyšantiť sa môžete i v lanovom parku v tzv. Tarzanii, kde na malých i veľkých čakajú lanové prekážky zavesené na stromoch.   
 
Pekný výhľad na severovýchodnú časť mesta Trenčína - Pod Sokolice a Sihoť ponúka na vrchole bralného komplexu Sokolíc Štefánikova vyhliadka. Na jej vrchole stojí štýlový a bizarný kmeň dnes už odumretej borovice. V pozadí na opačnej strane Váhu dominuje masív Skalky. Terén pod vyhliadkou spadá strmými zrázmi do nivy Váhu.mapaFoto:
Daša Bezáková, Jozef Čery, Mesto Trenčín
 
Galéria: 
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina
brezina