Rozhľadňa v Soblahove

Verzia pre tlač
Nová rozhľadňa s posedením sa nachádza v katastri obce Soblahov, nad miestnym cintorínom. Časť sa podľa miestnych obyvateľov nazýva Dúbravky - Jalovčina a podľa toho nesie meno aj samotná rozhľadňa. Leží na trase bývalej lesnej železničky Trenčín - Selec a zároveň v blízkosti známej cyklotrasy Trenčín – Soblahov – Mníchova Lehota – Trenčianska Turná – Trenčianske Stankovce - Selec.
Toto miesto je vyhľadávanou lokalitou všetkých športových nadšencov. Počas celého roka tu možno stretnúť turistov, cyklistov, jazdcov na koňoch a v zimnom období aj bežkárov.

Vidieť z nej možno celú obec Soblahov, mesto Trenčín, ako aj okolité obce, pohľady až po Nové Mesto nad Váhom, pohoria Považský Inovec, Strážovské vrchy a Biele Karpaty. Stavba je postavená z dreva, na betónových základoch. Celková výška rozhľadne je 9,5 metra. Má dve sprístupnené vyhliadkové podlažia a v spodnej časti je posedenie, kde si môžu turisti oddýchnuť a načerpať nové sily.

Za celým nápadom a realizáciou projektu je nadšenec, obyvateľ Soblahova, pán Miroslav Mrázik. S touto myšlienkou sa pohrával už niekoľko rokov a pôvodne uvažoval, že by mohla stáť na Ostrom vrchu v Soblahove. No po tom, ako začal zisťovať, čo všetko by postavenie takejto stavby na tomto mieste vyžadovalo a ako je to finančne náročné, tak túto myšlienku prehodnotil a vybral miesto na Dúbravkách. Napokon pán Mrázik spolu s ďalšími založil Spolok priateľov Soblahova. S projektovou dokumentáciou oslovil Ing. arch. Jána Kvasnicu, ktorý na jeho podnet rozhľadňu projektoval.


Autor fotografie: Ľuboš Krajčír.