Vitajte v Trenčíne

Verzia pre tlač
hrad-vahMesto Trenčín je dominantou a krajským mestom Trenčianskeho regiónu. Obľúbite si ho na prvý pohľad - je to mesto pohody, zábavy i kultúry, s príjemnou atmosférou.  Jeho historické centrum je plné hodnotných kultúrnych pamiatok, nad ktorými sa už dlhé stáročia týči najväčší mestský hradný komplex na Slovensku - majestátny Trenčiansky hrad.

Trenčín sa rozprestiera v centre Považského Podolia, v údolí rieky Váh. Obkolesujú ho horstvá – Bielych Karpát zo západu, Považského Inovca z juhu a Strážovských vrchov z východu.

Výhodná geografická poloha sa stala strategickým činiteľom rozvoja tohto mestečka už v minulosti. O osídlení trenčianskej lokality už v staršej dobe kamennej svedčia viaceré archeologické nálezy. Originálnym dokladom o prítomnosti rímskych legionárov na území Slovenska je rímsky nápis vytesaný do trenčianskej hradnej skaly. Je spomienkou na víťazstvo cisára Marka Aurélia nad Kvádmi v roku 179. Začiatky mesta pod mohutným hradom možno hľadať v trhovej osade spomínanej už v roku 1111 na starej ceste od vážskeho brodu pod kopcom Brezina. Dejiny hradu a osudy mesta boli v nasledujúcich storočiach veľmi úzko späté. K najväčšiemu rozkvetu došlo po roku 1275, keď sa hrad dostal do vlastníctva magnáta Matúša Čáka, pána takmer celého územia dnešného Slovenska. V období stredoveku získal Trenčín rôzne výsady a práva, rozvíjali sa remeslá a obchod, konali sa výročné jarmoky a od roku 1380 sa tu varilo i pivo. Kráľ Žigmund povýšil mesto Trenčín v roku 1412 na slobodné kráľovské mesto. Zažilo mnohé katastrofy a často trpelo i vojnami. Vývoj mesta to však nezastavilo a od druhej polovice 19. storočia sa Trenčín stal významným obchodným a priemyselným centrom Považia.

Dnes má mesto takmer 60 tisíc obyvateľov a je sídlom Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vďaka svojej výhodnej polohe nemá núdzu ani o investorov a patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce mestá na Slovensku. Kvalitné školstvo zabezpečujú viaceré stredné a dve vysoké školy – Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a pobočka americkej City University Bellevue.

Tisíce návštevníkov prichádzajú do mesta, aby uvideli Trenčiansky hrad v jeho plnej kráse a vypočuli si jeho najznámejšiu povesť o Studni lásky. Príbehy z minulosti vyrozprávajú múzeá, galérie zasa pohladia vaše oči, hradná skala pripomenie rímske časy, keď sa Trenčín nazýval ešte Laugarício. Pestrým kultúrnym a spoločenským životom dýcha mesto najmä v lete. Príďte sa zabaviť na najväčší open-air festival na Slovensku - Pohoda, navštívte filmový festival ArtFilm, augustové Trenčianske historické a hradné slávnosti, či jesenný festival tradičnej ľudovej zábavy Pri Trenčianskej bráne, alebo využite niektoré z ďalších možností ako príjemne stráviť čas v našom meste.

Množstvo kultúrnych podujatí, zaujímavostí a turistických atrakcií však ponúka nielen mesto Trenčín, ale aj celý región.

Najvyššie položenou železničnou stanicou v regióne a zároveň východiskovým bodom na najvyšší vrch  v okolí - Inovec, nájdete v obci Mníchova Lehota. Titulom Dedina roka 2001 sa môže pochváliť obec Soblahov a starobylým kostolíkom obec Pominovec - Sedmerovec. Najstaršie pútnické miesto na Slovensku Skalka nad Váhom aj v súčasnosti láka množstvo turistov i pútnikov. Neďaleké Trenčianske Teplice s bohatými prameňmi minerálnych vôd a známymi kúpeľmi ponúkajú zase široké možnosti aktívneho oddychu i relaxu.

Vstúpte teda do nášho mesta a regiónu aj prostredníctvom našich webových stránok.
 
Foto:
Ctibor Bachratý